fbpx
akaz-akreditacija

SAVJETI

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email

Vaditi ili ne vaditi zub, pitanje je sad

Kad je zub pokvaren i jako boli, mnogi pomišljaju kako je najlakše rješenje izvaditi ga. Ali, ovakve odluke ne treba donositi olako. Iako vađenje zuba može zvučati kao lak izbor, možda on nije i najbolji!

Većina pacijenata nije svjesna kolike su prednosti spašavanja prirodnih zuba. Prije donošenja ove važne odluke prvo provjerite znate li sve činjenice.

Benefiti spašavanja zuba

Koje su to prednosti spašavanja vaših zuba? Endodonti, eksperti kojima je to fokus rada i djelovanja, imaju odgovore.

Prirodni zubi su jači. Oni bolje funkcioniraju od umjetnih i lakše ih je njegova. Iako su tehnologija i materijali kvalitetniji nego ikada, izrađeni zubi još uvijek nemaju istu snagu kao prirodni.

Izbjegava se pomicanje zuba. Kada se zub izvuče, stvara se praznina u vašem osmijehu, dopuštajući okolnim zubima da se pomaknu. Ovo pomicanje zahtijeva vrijeme, ali na kraju može uzrokovati probleme sa žvakanjem i poravnanjem zagriza. Ti problemi mogu stvoriti domino efekat koji rezultuje bolovima, lošom ishranom i smanjenim kvalitetom života.

Održavate mladoliki izgled. Kada se zubi vade, povlače se i korijeni koji podupiru čeljust. Uslijed tih praznina mijenja se izgled lica te ljudi često izgledaju stariji nego što zaista jesu.

Očuvanje samopouzdanja. Ako je zub koji trebate vaditi vidljiv kada se smiješite, nastala praznina može negativno utjecati na vaše samopouzdanje. Često vidimo pacijente koji su izgubili radost osmijeha jer im je neugodno zbog zuba.

Manje boli. Nakon vađenja zuba većina pacijenata nekoliko dana osjeća bol i to je sve.
Manje posjeta stomatologu. Nakon vađenja zuba stomatolog može razmotriti stavljanje krunice, implantata, mosta ili drugog rješenja za problem sa zubima. To može značiti više posjeta stomatologu, više troškova, a ponekad i više boli.

Manji troškovi. Iako možete pomisliti da je vađenje zuba jeftinije od popravljanja, istina je da zamjena zuba košta više vremena i novca. A odluka da ga ne zamijenite vjerovatno će imati fizičke i emocionalne troškove.

Kako spasiti zub

Postoji mnogo uvjerljivih razloga da se držite svojih prirodnih zuba što je duže moguće. Karijes i infekcija to mogu učiniti izazovom i prisiliti vas da morate donijeti tešku odluku. Odgovor je obično čišćenje i dezinficiranje korijenskog kanala kako bi se uklonila upaljena ili inficirana unutrašnja pulpa. Nakon što se unutrašnjost zuba očisti, prirodni zub se puni materijalom za čvrstoću i zaštitu ili obnavlja krunicom, čime ponovo funkcioniše kao i svaki drugi zub.

Na ovaj način ne samo da spašavate svoj prirodni zub, već i uklanjate bol, a vrijeme oporavka je vrlo kratko.

Kada izvaditi zub

Iako je uvijek poželjno spasiti zub, ponekad je vađenje bolja opcija. Kada je zub napukao, posebno ako se to desilo ispod linije desni ili na više mjesta, može biti potrebno vađenje. Ako je zub preslab za popravak, možda bi bilo najbolje izvaditi ga.

U svakom slučaju, prepustite odluku o ovome svom stomatologu koji je stručnjak sa svim odgovorima na vaša pitanja. Trebate pomoć sa bolnim zubom ili neki drugi dentalni problem? Javite se našoj poliklinici već danas.

bs_BABosnian