fbpx
akaz-akreditacija

SAVJETI

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email

Savjeti za pravilno četkanje zuba

Sigurno smatrate da je pranje i četkanje zuba jedna vrlo jednostavna i usputna stvar koju uradite jednom ili dva puta dnevno. Međutim, koliko god pranje zuba bila svakodnevnica kojoj sigurno nećemo pridavati onoliko pažnje koliko i svim naizgled bitnijim stvarima u toku dana, važno je da znamo koji princip i metode su dobre prilikom četkanja zuba, a koje je potrebno izbjegavati.

Većina vas sigurno, dok se još uvijek pokušavate probuditi i otvoriti oči, stavlja pastu na četkicu, napravi nekoliko puta pokret rukom lijevo-desno po ustima i odloži četkicu misleći da je sav posao vezan za oralno zdravlje uspješno završen. Pa baš i nije.

Ovakvi pokreti, naročito ako koristite četkicu sa tvrdim dlačicama, su abrazivni za zube i desni i tako možete oštetiti zubnu caklinu. Zubi mogu postati osjetljivi na toplo ili hladno, mogu brže ostariti, a riskirate i nastanak karijesa i bolest desni.
Ovakvim pokretom čistite isključivo površinske naslage, dok bi ustvari trebali čistiti i prostor između zuba koji je prepun bakterija i ostataka hrane.

Koji su koraci za pravilno pranje zuba?

  1. Izaberite odgovarajuću četkicu i pastu za zube

Kao što smo već rekli, četkica sa mekšim dlačicama bit će nježnija prema vašim zubima, a svakako ne bi trebala biti starija od 3 mjeseca. Pastu za zube birajte prema količini fluora koja piše na samoj poleđini paste. Birajte one koje imaju od 1000 do 1500 ppm fluora. Naravno, ovisno o tome kakve zube ili oralne probleme imate, po tome trebate birati i zubnu pastu. Postoje paste za osobe koje pate od paradontoze, kao i za one čiji su zubi osjetljivi.

  1. Ne štedite na vremenu kada je u pitanju pranje zuba

Zube je potrebno četkati barem dvije minute, otprilike dva puta dnevno. Međutim, vodite računa i da ne pretjerujete sa pranjem zuba, jer prečestim čišćenjem možete otkloniti zubnu caklinu i nadražiti zubno meso.

  1. Promijenite rutinu pranja zuba

Vjerovatno ne razmišljate o tome baš često, ali ako se zamislite shvatit ćete da najčešće počinjete prati zube na istom mjestu. Probajte promijeniti navike – svaki dan počnite prati zube od drugog mjesta. Sigurno vam zvuči kao neobičan savjet, ali tako ćete početi više pažnje posvećivati pravilnom pranju zuba i bit ćete svjesniji svojih pokreta.

  1. Pazite šta i kada jedete i pijete

Sokovi, slatkiši, pa čak i zdravi voćni napici mogu nakratko omekšati zubnu caklinu. Ako ste konzumirali nešto od ovoga, sačekajte barem pola sata nakon konzumacije, pa zatim operite zube.
Također, izbjegavajte sokove i kafu barem sat vremena poslije pranja zuba. Jedini napitak koji biste trebali konzumirati je voda.

Uz četkanje zuba, važno je napomenuti i da je čišćenje zuba koncem, kao i ispiranje tekućinom za usta vrlo bitno za oralnu higijenu. Ukoliko pratite ove korake, imate pravilan režim ishrane i pritom vaše zube “pripazite” i koncem i vodicom za ispiranje usta, vaš osmijeh i zubi će vam zasigurno biti zahvalni.

Ali ne zaboravite, sva naša priča o pravilnoj higijeni i pranju zuba bez redovnih pregleda i posjeta stomatologu na kraju i nije toliko odlučujuća za zdravlje zuba. Razmislite dok završavamo sa ovim tekstom o vašoj posljednjoj posjeti stomatologa – da li je vrijeme za naredni pregled?

bs_BABosnian