fbpx
akaz-akreditacija

Gingivektomija Gummy Smile

Gingivektomija se koristi za ispravljanje nepravilno oblikovanih ili asimetričnih desni, uzrokovano genima, bolešću ili traumom. Gingivektomija je u početku razvijena za liječenje parodontne bolesti. Danas se gingivektomija češće koristi u estetske svrhe.

Možda ćete morati ukloniti tkivo desni iz dva razloga:

– Između zuba se formiraju rupe ili parodontni džepovi. Parodontni džepovi mogu zarobiti čestice hrane i na kraju zadržati kolonije bakterija. Područja parodontnih džepova teško je očistiti klasičnim čišćenjem kamenca i pjeskarenjem. Ako se džepovi sastoje od mekog tkiva, mogu se ukloniti obrezivanjem zubnog mesa u postupku gingivektomije.

– Previše tkiva desni okružuje zube. Osim estetskih razloga, ova područja teško se čiste. U ozbiljnijim situacijama može ometati žvakanje i govor. Većinom je posljedica dugotrajne upale zubnog mesa ili paradontoze, a ponekad je posljedica genetike ili neke traume.

Gingivektomija i gingivoplastika

Gingivektomija i gingivoplastika slični su zahvati koji uključuju hirurško uklanjanje  tkiva desni. Mogu se koristiti samostalno ili zajedno, za liječenje medicinskih ili estetskih problema.

Gingivektomija je hirurško uklanjanje tkiva desni oko parodontnih džepova. To je često u službi uklanjanja oboljelog ili mrtvog tkiva kako bi se omogućilo zacjeljivanje. Gingivoplastika je preoblikovanje tkiva desni. Iako se može koristiti za uklanjanje oboljelog tkiva, češće se koristi za estetsko preoblikovanje linije zubnog mesa oko zuba.

Najčešći razlog za gingivektomiju je odgovor na parodontnu bolest. Parodontna bolest je napredni oblik gingivitisa ili bolesti desni. Kako bolest napreduje, plak i bakterije koje uzrokuju kamenac kreću se niz zub i ispod linije desni. To stvara “džep” između desni i zuba. Ako se ne liječi na vrijeme, infekcija će čak početi pogoršavati koštano tkivo.

Gummy smile

U slučajevima gdje je „gummy smile“ veliki, a zubi sitni i/ili postoje razmaci između zuba, može se raditi tretman uklanjanje viška desni laserom. U tom se slučaju takođe mogu staviti ljuskice. Na taj način se gingiva formira prema novim ljuskicama, pa se dobijaju potpuno kontrolisani rezultati. Ljuskice predstavljaju trajno rješenje u estetskoj stomatologiji, a ponašaju se i izgledaju kao potpuno prirodni zubi tako da pacijenti imaju osjećaj potpune prirodnosti i čvrstoće.

Terapija zavisi od uzroka nastanka prevelike vidljivosti gingive, prema tome, važno je ustanoviti pravi uzrok problema, kako bi se mogla omogućiti adekvatna terapija. Neki slučajevi zbog svoje kompleksnosti zahtijevaju multidisciplinarni pristup u kojem često učestvuju specijalisti ortodoncije, parodontologije, maksilofacijalne hirurgije i protetike.

Nekoliko je mogućih uzroka povećane vidljivosti zubnog mesa u osmijehu:

  • pretjeran razvoj gornje čeljusti,
  • kratka gornja usnica,
  • pretjerana pokretljivost gornje usne,
  • kašnjenje u erupciji zubi,
  • abrazija (prekomjerno trošenje) i
  • elongacija zuba (prekomjerno nicanje).

bs_BABosnian