Hirurška terapija parodontopatije ima za cilj da eliminiše ili smanji dubinu parodontalnih džepova, i otkloni tzv. mukogingivalne anomalije, te da na taj način stvori uslove da pacijent adekvatnim održavanjem oralne higijene spriječi recidiv bolesti.
Najčešće primjenjivan hirurški zahvat u cilju uklanjanja parodontalnog džepa je režanj operacija. To je zahvat kojim se hirurškim putem odiže dio oralne sluzokože u obliku režnja, uklanja patološki promijenjeno parodontalno tkivo, i režnjem ponovo prekriva operativno polje.
Regenaracija i rekonstrukcija
Regenaracija i rekonstrukcija oboljelog parodoncijuma se može postići hirurškim zahvatima u toku kojih se u operativno polje ubacuje koštani transplantat ili neki drugi sintetski implantat (koštani implantati tj. “vještačka kost”). Postoji više vrsta koštanih transplantata koji se koriste u parodontalnoj hirurgiji. Koštani transplantati se mogu podijeliti u odnosu na biološki efekat, porijeklo, vrstu koštanog tkiva, mjesto uzimanja…
Takođe, važnu ulogu u nadoknađivanju izgubljenog koštanog tkiva imaju sintetski materijali “vještačka kost”, koji imaju izuzetnu biokompatibilnost i predstavljaju neorgansku osnovu na kojoj se razvija nova kost.
Svi navedeni koštani transplantati i implantati imaju svoje prednosti i nedostatke, te o vrsti korištenog materijala odlučuje naš hirurg pri utvrđivanju plana hirurške intervencije.
Postavljanje koštanog transplantata u cilju popunjavanja dubokih koštanih parodontalnih džepova
U slučaju postojanja koštanih parodontalnih džepova i defekata u predjelu račvanja korenova, moguće je sprovesti vođenu regeneraciju tkiva, pri čemu se postavljaju posebne membrane. Uloga membrana je da se omogući nesmetana regeneracija vilične kosti, tako što će se sprječiti urastanje sluzokože i vezivnog tkiva u koštani defekt. Ove membrane mogu biti izrađene od resorptivnog i neresorptivnog materijala. Membrane od neresorptivnog materijala se moraju ukloniti nakon 5 do 6 sedmica, što zahtjeva dodatnu hiruršku intervenciju.
Također, u parodontalnu hirurgiju spadaju postupci produžavanja kliničke krune u zoni osmjeha, tj. korekcija takozvanog “gummy smile”. U normalnim uslovima se desni nalaze u predjelu vratova zuba i relativno malo su vidljive pri osmjehu. Nekada desni mogu da prekriju ne samo vratove, već se nalaze i u predjelu zubne krune, što stvara utisak kraćih zuba i preterano vidljivih desni.