Za idealan osmijeh najvažnija je redovna borba protiv bolesti zuba. Preventivna stomatologija nudi vam sva rješenja za očuvanje oralnog zdravlja.
Prevencija oralnih bolesti najvažniji je zadatak stomatologije. Čak i uz pravilno provođenje oralne higijene kod kuće, može se dogoditi da se na zubima nakupe tvrde zubne naslage i razne mrlje. Redovno profesionalno uklanjanje mekih i tvrdih zubnih naslaga ultrazvukom, pjeskarenjem i poliranjem, kao i upute o pravilnoj oralnoj higijeni i prehrani ključ su općeg i oralnog zdravlja. Preventivna stomatologija je najjednostavniji, najjeftiniji i ujedno najbolji način za sprječavanje bolesti i neugodnosti u usnoj šupljini.
Preventivna stomatologija i očuvanje oralnog zdravlja
Stomatolozi ističu važnost prevencije, što podrazumijeva redovnu oralnu higijenu, zdravu prehranu i organizmu prihvatljiv način života. Preventivna stomatologija kao cilj ima pružanje najefikasnijih, provjerenih mjera i sredstava za prevenciju oralnih oboljenja.
Koje su prednosti preventivne stomatologije?
Uz dobru higijenu zuba možete znatno smanjiti rizik od nastanka šupljina, gingivitisa, parodontitisa i drugih zubnih problema. To zauzvrat može smanjiti rizik od mogućih problema uzrokovanih lošim oralnim zdravljem. Uz smanjenje rizika za druge zdravstvene probleme, prakticiranje dobrog preventivnog zdravlja može vam uštedjeti i novac. Preventivna stomatologija može uveliko smanjiti vašu potrebu za kasnijim skupim tretmanima, poput ispuna ili zubnih implantata.
Preventivna stomatologija se dijeli na tri dijela:
- primarna, koja obuhvata očuvanje zdravlja primjenom preventivnih metoda i zaustavljanje započetog oboljenja,
- sekundarna preventivna stomatologija se odnosi na tretmane koji pomažu da se izvrši restauracija izgubljenog tkiva,
- tercirajna prevencija koja podrazumijeva zamjenu potpuno izgubljenih tkiva, putem posebnih mjera.
Preventivna stomatologija podrazumijeva:
- Redovne kontrole
- Čišćenje kamenca
- Savjetovanje o prehrani
- Fluorisanje zubi
Postoje mnogi oblici preventivne stomatologije, poput svakodnevnog četkanja i čišćenja zuba. Također se preporučuje svakodnevna upotreba konca za čišćenje zuba. Zubnim koncem je lakše očistiti uske prostore između zuba. Osim toga, uravnotežena prehrana pomaže u zaštiti zuba pružajući im hranjive sastojke koji su im potrebni. Preporučuje se ograničiti unos šećera, uključujući jednostavne ugljikohidrate, poput bijelog hljeba, i piti mnogo vode tokom dana. Vitamini su važni za oralno zdravlje. Raznolika prehrana pomoći će vam da nabavite sve vitamine potrebne za održavanje zdravog osmijeha.