fbpx
akaz-akreditacija

SAVJETI

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email

Šta uzrokuje loš zadah?

Česta ili trajna pojava neugodnog zadaha iz usta, koja se naziva halitoza, često izaziva osjećaj nelagode i nesigurnosti kada smo u blizini drugih ljudi. 

Uzročnici ovog stanja su anaerobne bakterije flore usne šupljine koje proizvode sumporne spojeve. Iako njeni uzroci mogu biti povezani i sa uhom, grlom, nosom, plućima i tegobama drugih organa, u najvećem broju slučajeva halitoza je posljedica lošeg oralnog zdravlja.

U većini slučajeva neugodan zadah počinje u našim ustima, s postoji mnogo mogućih uzroka. To mogu biti:

Hrana – Konzumiranje određenih vrsta hrane, kao što su luk, bijeli luk i začini može dovesti do lošeg zadaha. Nakon što probavimo ove namirnice, one ulaze u naš krvotok, prenose se u pluća i utječu na dah.

Duhanski proizvodi – Pušenje uzrokuje neugodan miris iz usta. Pušači također imaju veći rizik za bolesti desni, što je još jedan izvor neugodnog zadaha.

Loša higijena usta i zuba – Ako ne čistite zube i cijela usta redovno, čestice hrane mogu ostati u ustima, a na zubima se stvoriti ljepljiva nakupina bakterija, poznata i kao plak. Na neravnim površinama našeg jezika, kao i krajnika zadržavaju se čestice hrane i bakterija i sve to proizvodi neugodan zadah. Loša oralna higijena uzrokuje i druge probleme u ustima, kao što su karijes i bolesti desni, a i oni su povezani sa lošim zadahom. Redovna i temeljita oralna njega najbolja je odbrana od neugodnog zadaha.

Suha usta – Pljuvačka pomaže pri čišćenju usta, uklanjajući čestice koje uzrokuju neugodne mirise. Stanje koje se naziva suha usta ili kserostomija može doprinijeti lošem zadahu jer je proizvodnja pljuvačke smanjena. Suha usta se obično javljaju tokom spavanja, što dovodi do pojave “jutarnjeg zadaha”, a situacija se pogoršava ako spavate otvorenih usta. Hronično suha usta mogu biti uzrokovana problemom sa žlijezdama i nekim bolestima.

Lijekovi – Neki lijekovi direktno izazivaju loš zadah te doprinose suhim ustima. Drugi se pak razgrade u organizmu kako bi oslobodili hemikalije koje se mogu prenositi zadahom.

Infekcije u ustima – Loš zadah može biti uzrokovan hirurškim ranama nakon zahvata u oralnoj hirurgiji, kao što je uklanjanje zuba, ili biti posljedica karijesa, bolesti desni ili ranica u ustima.

Ostala stanja usta, nosa i grla – Loš zadah može proizilaziti i iz bijelih tačkica (kamenčića) na krajnicima (tonzilima) jer su one prekrivene bakterijama koje proizvode neugodan miris. Infekcije ili hronične upale u nosu, sinusima ili grlu također mogu doprinijeti postnazalnoj sekreciji, odnosno pojavi slivanja sluzi iz nosa u grlo, što također doprinosi lošem zadahu.

Drugi uzroci – Bolesti, kao što je karcinom, kao i neki metabolički poremećaji mogu izazvati karakterističan miris daha kao rezultat hemikalija koje proizvode. Hronični refluks želučane kiseline (GERB) također može biti povezan sa lošim zadahom, a kod male djece loš zadah može biti uzrokovan stranim tijelom, poput komada hrane, koji se zaglavi u nosnici.

bs_BABosnian