Alveolitis zapravo predstavlja poremećaj usljed pogrešnog zarastanja rane poslije vađenja zuba. Konkretnije, u pitanju je problem koji nastaje usljed raspadanja krvnog ugruška na mjestu ekstrahovanog zuba. Naziva se još i „dry socket“ (suha alveola).
Pojava i simptologija alveolitisa
Obično se javlja kod pacijenata kod kojih postoji gangrena zuba ili pulpitis. Tačan uzrok nastanka samog alveolitisa još uvijek nije poznat. Prilikom vađenja zuba postoji određena trauma koji je razlog mišljenja nekih stručnjaka za pojavu alveolitisa. Drugi, smatraju da čak nastaje zbog moguće infekcije i alergije ili možda kada se intervencija vrši kod osobe sa oslabljenim imunitetom. Ipak, većinom preovladava mišljenje da se problem javlja najviše pod uticajem spoljašnjih faktora.
Odnosno, sami pacijenti nepažnjom i nepridržavanjem savjeta stomatologa izazivaju alveolitis. Konzumiranje hrane i ispiranje usta odmah nakon vađenja zuba, kao i potpuni ili djelimični nedostatak oralne higijene stvaraju pogodno tlo za lagan prodor bakterija u ranu. Kao posljedica toga može doći do raspadanja krvnog ugruška i stvaranja jako neugodnog problema.
Kako da prepoznate pojavu alveolitisa?
- Prvi simptom: bol koji se javlja par dana od ekstrakcije (vađenja) zuba. Mada se može javiti i par dana kasnije. Bol je jak i intenzivan, posebno noću kada se naše tijelo nalazi u ležećem-vodoravnom položaju. Bol se može širiti prema sljepoočnici ili uhu, tako da analgetici i lijekovi bolova ne pomažu.
- Drugi simptom: odsustvo zdravog, vitalnog koaguluma. Alveola biva ispunjena raspadnutim koagulumom. Postaje sive boje i neprijatnog mirisa, i lahko se skida pincetom (alveolitis exudativa) ili je alveola potpuno prazna (alveolitis sicca).
Terapija alveolitisa
Kada želimo da riješimo ovaj problem, na što brži i djelotvorniji način, bitno je da djelujemo na vrijeme. RTG snimci nakon dolaska u DOC Bandić će pokazati da li se isključuje prisustvo zaostalog korjena, stranog tijela ili dijelova zaostale alveolarne kosti u rani. Tek onda se može primjeniti odgovarajući tretman. Terapija alveolitisa zapravo više faza djelovanja, obuhvata otklanjanje raspadnutog koagulumu pod dejstvom lokalne anestezije.
Nakon toga sljeduje ispiranje rane fiziološkim rastvorom i stavljanje medikamenata sa analgetskim dejstvom koji se nakon izvjesnog vremena apsorbuju. Cilj terapije alveolita je formiranje vitalnog,elastičnog i kompaktnog koaguluma koji treba u potpunosti da ispunjava ranu i smanji neprijatan bol pacijentu.