fbpx
akaz-akreditacija

Uklanjanje karijesa

Uklanjanje karijesa recept je kako da počnete svoj put do zdravih i bijelih zuba. Trebate pomoć profesionalaca? Potražite nas i započnite svoje putovanje.

Karijes je bolest tvrdog zubnog tkiva i uglavnom je u početnoj fazi nastajanja bijela mrlja koju teško primijetimo. Ukoliko se ne ukloni u ovoj fazi, karijes dalje uništava zubnu caklinu i postaje tamna mrlja i uzrokuje dalje probleme, stoga je uklanjanje karijesa već u početnoj fazi veoma važno. 

Nastanak i uklanjanje karijesa

U ustima svakog čovjeka nalazi se mnogo različitih vrsta bakterija, koje su u zdravom stanju, u ravnoteži. Kada jedemo i pijemo, bakterije se nakupljaju i stvaraju plak na zubima, koji najlakše nastaje u pukotinama, između zuba ili oko linije desni.

Takav plak hrani se ugljikohidratima iz hrane koju jedemo i proizvodi kiseline koje napadaju caklinu na našim zubima, što dovodi do demineralizacije. Ako se demineralizacija desi brže nego što se zubi oporave od nje, tu započinje proces nastanka karijesa. Osim toga, postoji još nekoliko razloga za nastanak karijesa:

  • nedovoljno unošenje vitamina,
  • nepravilna i neredovna higijena zuba i usne šupljine,
  • neredovni odlasci stomatologu

Neke od opcija za uklanjanje karijesa su:

  • Tretmani fluorom, veoma su značajni kod visoke izloženosti karijesu (kod djece ili odraslih). Male količine fluora nalaze se u hrani (meso, riba, jaja), pastama za zube i raznim sredstvima za ispiranje usta, za veće količine potrebna je konsultacija sa stomatologom.
  • Punjenja, kao metoda obnove zuba tj. liječenja oštećenja uzrokovanih karijesom.
  • Krunice, u slučajevima kada se oštećenja ne mogu zamijeniti plombom ili su zubi previše oslabljeni karijesom

Uklanjanje karijesa ima nekoliko faza, a kao preduslov za taj proces, kao i za većinu ovakvih radnji, potrebna je anestezija. Nakon što je otklonjena mogućnost nelagode ili bola, slijedi uklanjanje karijesa brušenjem dijela zuba koji je karijes napao. Potrebno je u potpunosti očistiti i provjeriti da li je karijes uklonjen. Na kraju, s obzirom na to da se tkivo neće samo obnoviti, potrebna je plomba koja je u tom slučaju zamjena uklonjenog tkiva. Plomba ne može trajati vječno, pa se oralna higijena strogo preporučuje i nakon uklanjanja karijesa.

bs_BABosnian