fbpx
akaz-akreditacija

Uklanjanje zubnog živca

Muči vas zubobolja? Bolovi postaju nepodnošljivi? Tretman uklanjanje zubnog živca u našoj ordinaciji riješiti će sve probleme i očuvati zdravlje vaših zuba.

Zub se ne sastoji samo od tvrdih tkiva, nego je unutrašnja šupljina zuba ispunjena mekom pulpom koja ima labavu, vlaknastu strukturu. Ovdje su zgusnuti limfni i krvni kanali, kao i mreža nervnih završetaka. Živci opskrbljuju okolno tkivo kisikom i korisnim tvarima. Kada najveći neprijatelj zuba, karijes, dođe do mekog dijela zuba, odnosno zubnog živca javlja se bol, u tom trenutku liječenje postaje potreba. Uzimanje analgetika samo će privremeno riješiti problem, međutim inficirano tkivo će ostati takvo sve dok se ne desi uklanjanje zubnog živca.

Liječenje zuba i uklanjanje zubnog živca

Savremeni postupci za uklanjanje zubnog živca iz korijenskih kanala uključuju preciznu rentgensku dijagnozu, upotrebu modernih mašina pomoću kojih se efikasno proširuju i čiste korijenski kanali, upotreba sredstava koja uništavaju bakterije, uklanjaju ostatke mrtve zubne pulpe i ne uzrokuju promjenu boje zuba i upotreba lijekova koji se ubacuju u kanal, koji su dovoljno agresivni, a istovremeno ne oštećuju parodontalno tkivo.

Ukoliko na vrijeme nije otklonjen karijes, dolazi do infekcije i zubobolje pa je najčešče rješenje u tim situacijama uklanjanje zubnog živca, kao jedino trajno i sigurno. Pod postupkom uklanjanja zubnog živca podrazumijeva se vađenje mekog pulpnog tkiva. Ovaj postupak je neophodan kod upale pulpe, kada je liječenje teško ili nemoguće. Ako se upalni proces ne eliminiše, može se proširiti na susjedne zube i pretvoriti u gnojnu upalu. Uglavnom se zubni živac potpuno ukloni, a u nekim slučajevima vrši se djelomična amputacija pulpe. Neophodno je očuvanje dijela živca da bi caklina i dalje primala potrebne hranjive sastojke na prirodan način.

Posljedice uklanjanja

Zub čiji je živac uklonjen je vrlo ranjiv. On nema izvor opskrbe mineralima, vitaminima i kiseonikom, jer je za njega proces cirkulacije krvi završen. Na najmanju krizu u usnoj šupljini, ovakav zub će prvi reagovati. Ukoliko se ne tretira na pravi način, tvrda tkiva “umrtvljenih” zuba brzo će potamniti i propadati. Zbog gubitka pristupa hranjivim sastojcima, caklini će početi nedostajati kalcijuma, fluora i vitamina, što će negativno utjecati na njezinu snagu. Da bi se spriječile takve posljedice, stomatolozi preporučuju niz postupaka, kao što su upotreba medicinskih pasti i specijalnih gelova.

bs_BABosnian