fbpx
akaz-akreditacija

Vađenje zuba

Prevencija gubitka zuba je osnovno polazište suvremene stomatologije. Ipak, ponekad je neophodno vađenje zuba. Vađenje zuba ili ekstrakcija je oralno-kirurški zahvat, kojim se zub ili njegovi ostaci uklanjanju iz zubne čašice (alveole). Zub se vadi kada je i nakon raznih metoda liječenja zuba, zub i dalje u vrlo lošem stanju ili kada je zub toliko oštećen da ga se ne može spasti nikakvom drugom terapijom.

Postupak ekstrakcije zuba

Postupak vađenja zuba primjenjuje se uz lokalnu anesteziju koja umrtvljuje okolno tkivo i zub, te je u potpunosti bezbolan za pacijente. Zub je vezan za zubnu kost, brojnim vlaknima, raspoređenim u raznim pravcima. Ta vlakna pucaju prilikom vađenja zuba te se zbog toga mora primijeniti lokalna anestezija kako pacijent ne bi osjećao nikakvu bol. Nakon što se zub izvadi, rana se pregleda, očisti i prekrije sterilnom gazom. Nakon vađenja zuba, u ustima ostaje rana koja zarasta kao i sve rane na drugim dijelovima tijela.

Dobra njega nakon vađenja zuba pomaže u smanjivanju mogućih komplikacija povezanih s oralnom operacijom. Također, vrlo je važno slijediti upute stomatologa nakon oralno-kirurških zahvata kako bi se izbjegle moguće komplikacije i neugodnosti poput ispadanja ugruška, boli, infekcije ili jačeg krvarenja.

Upute pacijentima nakon vađenja zubi su:

• Ne dirati ranu
• Po potrebi uzeti sredstvo protiv bolova koje NIJE na bazi aspirina
• Ne ispirati ranu 24 sata nakon vađenja, da se ne ispere krvni ugrušak
• Izbjegavati četkanje područja oko rane
• Ne konzumirati tvrdu hranu, alkohol, vruće i gazirane napitke, cigarete
• Stavljati hladne obloge na obraz
• Piti dovoljno tekućine

Da bi se spriječile posljedice nedostatka zuba, potrebno ga je što prije nadoknaditi kako bi se uspostavili optimalni uvjeti za žvačnu funkciju. Period zacjeljenja rane gdje je zub izvađen, u prosjeku traje 4 do 8 sedmica te nakon što rana u potpunosti zaraste, moguće je krenuti u protetske radove.
Zube je moguće nadoknaditi na više načina. Mogućnosti su razne i mogu se riješiti i kombinacijom protetskih nadomjestaka.

Hirurško vađenje zuba

Alveotomija predstavlja hirurško vađenje zuba koji su impaktirani, i to najčešće umnjaka. Impaktiran umnjak znači da je zub prosto rečeno zarobljen u kosti, raste na pogrešnu stranu i vrši pritisak na susjedne zube. Takav zub još uvijek nije kompletno nikao, ili je djelimično nikao. Postoji nekoliko razloga zašto umnjak ne može da nikne. Vrlo je moguće da je pacijent prethodno bio tretiran ortodontski a da se nisu preventivno izvadili umnjaci, što dovodi do niza problema ukoliko takvi umnjaci nekada kasnije tokom života počnu izrastati.

Još jedan od razloga je taj da su češće impaktirani donji umnjaci nego gornji, zbog kompaktinije i jače strukture donje vilice. U ovim situacijama kao jedino terapijsko rješenje u obzir dolazi alveotomija, oodnosno hirurško vađenje zuba. Ova intervencija ne boli. Danas sve stomatološke intervencije mogu biti potpuno bezbolne, a naročito one hirurške. I ova se izvodi u lokalnoj anesteziji, tako da pacijent ne osjeti nikakav bol.

bs_BABosnian