fbpx
akaz-akreditacija

Zubne plombe

Svaki nedostatak na zubima moguće je liječiti, a ukoliko vam nedostaje zubnog tkiva, rješenje za vas su zubne plombe. Otkrijte koje su prave za vas.

Zubne plombe nadomještaju zubno tkivo koje nedostaje zbog propadanja, trošenja ili oštećenja zuba. Stomatolog i pacijent dogovaraju se o načinu liječenja. U slučaju da ostane vrlo malo zubnog tkiva, umjesto plombe preporučuje se napraviti odgovarajući zubni premaz koji u potpunosti pokriva korijen zuba. Mnogo je čimbenika koji mogu utjecati na estetski izgled, trajnost i životni vijek plombi. 

Kako dijelimo i razlikujemo zubne plombe?

Postoje direktne i indirektne zubne plombe. Direktne zubne plombe stomatolog u potpunosti radi u ordinaciji, u kojoj se odvijaju sve faze, od uklanjanja zahvaćenog tkiva, ispune do završnog tretmana. Za izradu direktnih plombi mogu se koristiti različiti materijali. Indirektne zubne plombe su plombe izrađene u zubnom laboratoriju nakon uzetog otiska pripremljene šupljine. 

Inlay / Onlay / Overlay keramičke plombe

Ove 3 keramičke plombe razlikuju se po veličini, odnosno površini koju prekrivaju. Inlay se postavi u sredinu zuba i nema dodirnih tačaka pri zagrizu sa zubima suprotne čeljusti. Onlay je veći i dolazi u kontakt sa suprotnim zubom prilikom zagriza. Overlay prekriva i unutarnje i vanjske dijelove dijelove zuba. Bolje su rješenje od drugih plombi zbog dugotrajnosti, a estetski ljepše izgledaju. Prednost Inlay / Onlay / Overlay zubne plombe je činjenica da zub nije potrebno mnogo brusiti pa se čuva zdravo zubno tkivo. 

Bijele plombe

Savremeni tehnološki postupci za izradu bijelih plombi omogućavaju korištenje principa minimalnog brušenja zuba i na taj način se održava zdravija zubna masa. Pored estetskih, ali i zdravstvenih faktora, ovo je značajna prednost bijelih ispuna. Životni vijek zuba je, također, duži kada se pravi bijela plomba u odnosu na crnu. Zahvaljujući minimalnom brušenju, sačuvano je znatno više zubne mase nego kod klasičnog načina izrade amalgamske plombe. Stoga se svaka daljnja protetska njega zuba odgađa.

Amalgamske plombe

Srebrne ili amalgamske plombe sadrže 50 posto žive, spoja za koji je naučno dokazano da je otrovniji od olova, kadmijuma ili arsena. Neki zdravstveni stručnjaci vjeruju da živa uzrokuje fizičke i psihološke probleme i izravno utječe na većinu moždanih funkcija. Uzimajući u obzir da nisu u potpunosti sigurne ovakve plombe ipak nisu najbolje rješenje. 

bs_BABosnian