fbpx
akaz-akreditacija

Cistektomija

Cistektomija je zahvat kojim se odstranjuje cista. Ciste su patološke šupljine koje su obložene tkivom i ispunjene tekućinom, mogu se razvijati u čeljusti i u mekom tkivu (usna, obraz..). U šupljinu koja ostane nakon njenog odstranjivanja može se aplicirati umjetna kost, kako bi cijeljenje kosti bilo u punom opsegu.

Simptomi formiranja ciste

Ukoliko primijetite promjenu boje zuba, ili imate veliki nesanirani karijes duže vrijeme, pojavu izbočine (loptice) na području vanjskog dijela gingive ili na palatinalnoj strani, bol i iznenadnu oteklinu koja se može povući, ali se i nakon nekog vremena vrati, vrijeme je za posjet stomatologu. Nakon kliničke i rendgenske dijagnostike, stomatolog odlučuje da li se formirala cista, koje je veličine i upućuje pacijenta kod oralnog hirurga kako bi se ista što prije hirurški odstranila.

Zubne ciste nastaju kao reakcija organizma na kroničnu infekciju koja dolazi preko vrha inficiranog korijena zuba u čeljust, najčešće kao posljedica karijesa ili traumom uzrokovanog avitalnog zuba (zub bez živca).

Simptomi zubnih cisti su:

– Promjena boje zuba
– Veliki karijes koji nije liječen
– Izbočina na kosti (čeljusti) iznad zuba
– Fistula
– Bol, oteklina, crvenilo oko zuba

Cista dok raste, trajnim pritiskom, uzrokuje razmicanje ili destrukciju okolnih struktura. Ukoliko postoji više inficiranih zuba u ustima na svakom može nastati cista. Veća je vjerojatnost nastanka ciste kod osoba sa lošom higijenom i zapuštenim zubima.

Neki pacijenti su i genetski predodređeni pa su skloni pojavljivanju cističnih promjena u oralnoj šupljini. Kod manjih cisti, zahvat se izvodi pod lokalnom anestezijom, brzo se otklanja i postoperativno se pacijent osjeća odlično. Ako je cista zahvatila vrh korijena zubi, oni se otklanjaju i hirurg retrogradno zatvara kanale, a ako je cista zahvatila veći dio zuba, on se uklanja zajedno s cistom. Ako se radi o velikim i kompliciranim cistama, pacijent se može uputiti na maksilofacijalnu hirurgiju.

bs_BABosnian