fbpx
akaz-akreditacija

Kompozitne ljuspice

Kompozitne ljuspice predstavljaju jeftinije rješenje i brže,  ali prosto efekat im je dosta niži. nemamo tu prirodnost i mehaničke osobine su dosta slabije. Dolazi vrlo brzo do oštećenja i prebojavanja, čak i odlamanja kompletne kompozitne fasete. Rade se od materijala od kojeg se izrađuju bijele plombe, zbog čega vrlo često dolazi do oštećenja.

Kompozitne ljuspice (kompozitni veniri) spadaju u grupu direktnih restauracija, što znači da se rade u jednoj posjeti direktno na zubima, čak mogu biti postavljene u samo jednoj posjeti DOC Bandić na cijeli zubni niz u obje vilice. Prilikom rada pacijentu je omogućeno da traži korekcije za vrijeme postavljanja dok se ne postigne željeni efekat.

Manje štete za vaše zube uz kompozitne krunice

Kompozitni veniri vam daju novi uzbudljivi osmijeh. Trajanje kompozitnih venira, uz dobro održavanje higijene usta i zuba se procjenjuje na 6 do 8 godina. Glavni razlog zašto se pacijenti odlučuju za keramičke ljuspice u odnosu na keramičke krune je što se za venire/ljuspice zubi manje bruše i oštećuju samo spoljnu površinu zuba.

Keramički viniri su estetski najbolje rešenje za unapređenje izgleda zuba. Materijal od kojeg se viniri izrađuju se nimalo ne razlikuje od prirodnog izgleda zuba, pritom viniri ne povećavaju debljinu zuba, a boja im je u potpunosti prilagođena prirodnoj boji zuba. Savremeni viniri propuštaju svjetlost i osiguravaju prirodan izgled zuba, tako da nema opasnosti od neprirodnih, previše sjajnih i izbjeljenih izgleda zuba.

Trajanje kompozitnih ljuspica

Kompozitne ljuspice / fasete su tip nadogradnje koji nije stalan u smislu estetike i oblika, mora se povremeno popravljati i može se veoma lako ukloniti, keramičke fasete su jedna od trajnih procedura. Samo keramičkim fasetama može se izvršiti promjena dužine i oblika zuba u takvoj mjeri da se postigne savršen osmeh. Keramička faseta se ne troši, tako da će izgledati isto i poslije više godina, dok se odabirom boje može postići apsolutno prirodan izgled.

Idealni pacijenti za ugradnju vinira imaju sve zube, odnosno nemaju krunice. U slučaju da neki zub nedostaje, mora se pristupiti izradi navlake, a zatim i mosta na zubu susjednom onom na kojem će se postavljati viniri. Na zubu prethodno obrušenom za krunici nije moguće postaviti zubnu fasetu. U praksi je česta kombinacija ljuspica i krunica. Naravno, detaljnim pregledom se utvrđuje da li su viniri pravi izbor za pacijenta, a posebna pažnja se posvećuje oralnom zdravstvenom stanju, naročito zdravlju desni i vilice. Ukoliko pacijent ima problema poput bolnih desni, isti se najprije mora sanirati pa se nakon toga pristupa ugradnji vinira.

bs_BABosnian