fbpx
akaz-akreditacija

SAVJETI

Facebook
LinkedIn
WhatsApp
Email

Različite tehnike izbjeljivanja zuba

Osmijeh govori mnogo o nama i mnogima je prva stvar koju primijete kod osobe. Da li se smijete dovoljno često i iskreno koliko biste voljeli? Sprječava li vas boja/izgled vaših zuba u tome?

Kako bismo pričali o izbjeljivanju zuba koje vam vraća samopouzdanje i sjaj na lice, reći ćemo šta prvenstveno dovodi do mrlja i žutih zuba.

Zbog čega nastaju mrlje na zubima?

Zubna caklina odnosno vanjski dio zuba prekriva dentin, a ona je ujedno i odgovorna za bjelinu samog zuba. Vremenom postaje sve tanja i samim tim dentin, koji je žute boje, postaje više vidljiv.

Vjerovatno ne bismo morali ni spominjati glavne razloge tamnjenja zuba koje već svi znaju, a to su obojena pića i hrana i najviše pušenje.

Naravno da se prije estetike i bijelih ili žutih nijansi zuba trebate prvenstveno pobrinuti da imate zdrave zube, ali nakon što to uradite svakako pređite i na uklanjanje mrlja i izbjeljivanje zuba. Navest ćemo vam prvo nekoliko primjera kako možete kod kuće otkloniti mrlje sa zuba i izbijeliti ih, a potom i kako to stomatolozi rade u ordinacijama i poliklinikama.

Izbjeljivanje zuba kod kuće – jednostavno, jeftino, ali ne tako efektno

Trake za izbjeljivanje zuba možete pronaći u drogerijama i apotekama. Jednostavne su za korištenje, jeftine i daju optimalne rezultate, ali ti rezultati mogu potrajati duže, zavisno o jačini peroksida koji trake sadrže.

Pasta za izbjeljivanje zuba idealna je za blago uklanjanje površinskih mrlja. Neke zubne paste mogu imati dodatna sredstva i hemikalije koje su djelotvornije i uspješnije uklanjaju mrlje. Međutim, pasta za izbjeljivanje nije zapravo baš za izbjeljivanje zuba jer ona nema uticaj na dentin koji smo prethodno spominjali, već djeluje površinski i ima dosta blaži sastav.

Gelovi i udlage za izbjeljivanje zuba su učinkoviti, ali je potrebno znatno više vremena za postizanje željenih rezultata nego kod profesionalnog izbjeljivanja u ordinaciji. Ovisno o jačini peroksida u gelu, udlage se obično nose nekoliko sati dnevno ili preko noći. Kako biste primijetili bilo kakve rezultate morate se strpiti od 3 dana pa čak i do nekoliko sedmica.

Izbjeljivanje zuba kod kuće bilo kojom od navedenih metoda i alata je dobro rješenje za one koji teže blagom uklanjanju mrlja i postepenom izbjeljivanju zuba koje će izgledati “prirodnije” nego u ordinaciji.

Svi imamo različite zube, nijansu i stepen obojenosti i ne odgovara svima ista metoda ili sredstvo za izbjeljivanje zuba. Stoga je preporučljiv posjet ordinaciji i savjetovanje sa stomatologom oko metode izbjeljivanja zuba.

Kako stomatolozi izbjeljuju zube u ordinaciji

Pjeskarenje je jedna od najstarijih metoda “izbjeljivanja” zuba, a ujedno je i najbezbolnija i najjednostavnija. Pjeskarenjem se zapravo uklanjanju površinske naslage plaka i ostala oštećenja. Čim se uklone naslage, do izražaja dolazi prirodna bjelina zuba, ali je ta metoda nažalost kratkotrajna.

Najsavremenija metoda je izbjeljivanje laserom. Sam postupak traje otprilike petnaestak minuta, a podrazumijeva aplikaciju gela na bazi vodonik-peroksida na površinu zuba i osvjetljavanje plavim svjetlom. Plavo svjetlo omogućuje prodiranje kisika u caklinu i dentin zuba čime se mijenja njihova nijansa.

Ova vrsta izbjeljivanja je najdugotrajnija i u prosjeku rezultati mogu trajati do tri godine. Naravno, sve opet zavisi od vaših prehrambenih navika i konzumacije proizvoda koji mogu obojiti zube.

Najčešće postavljeno pitanje – neželjeni efekti

Objasnili smo postupak izbjeljivanja zuba kako u kućnoj varijanti tako i u ordinaciji, ponovili smo ono što smo već svi znali, a to su uzroci mrlja i žutih zuba, ali najčešće pitanje koje zanima sve vas jeste koliko je izbjeljivanje štetno i kakve neželjene efekte možete imati nakon ovog postupka.

Izbjeljivanje zuba ne izaziva ozbiljne neželjene efekte, obično se javlja osjetljivost zuba. Možete imati i blagu iritaciju desni.

Uzimajući u obzir ove pojave i efekte, sljedeći termin za izbjeljivanje zuba ne biste trebali zakazati prije nego prođe period od 6 mjeseci.

bs_BABosnian